Řidičská oprávnění

Řidičský průkaz skupiny Am

Řidičský průkaz skupiny AM opravňuje k řízení malého motocyklu nebo mopedu s maximální konstrukční rychlostí do 45 km v hodině.

Minimální věk potřebný k získání tohoto oprávnění je 15 let.

Řidičský průkaz skupiny A1

Řidičský průkaz skupiny A1 opravňuje k řízení motocyklu do objemu 125 cm3, do výkonu 11 kW a do poměru 0,1 kW/kg s postranním vozíkem nebo bez něj.

Minimální věk potřebný k získání tohoto oprávnění je 16 let.

Řidičský průkaz skupiny A2

Řidičský průkaz skupiny A2 opravňuje k řízení motocyklu do výkonu 35 kW a do poměru 0,2 kW/kg s postranním vozíkem nebo bez něj.

Minimální věk potřebný k získání tohoto oprávnění je 18 let.

Řidičský průkaz skupiny A

Řidičský průkaz skupiny A bez omezení opravňuje k řízení motocyklu o výkonu nad 35 kW anebo o poměru nad 0,2 kW/kg s postranním vozíkem nebo bez něj.

Minimální věk potřebný k získání tohoto oprávnění je 24 let.

Řidičský průkaz skupiny B1

Řidičský průkaz skupiny B1 opravňuje k řízení motorových tříkolových nebo čtyřkolových vozidel, jejichž výkon nepřevyšuje 15kW a provozní hmotnost nesmí převyšovat 400 kg nebo 550 kg u vozidel určených k přepravě zboží.

Minimální věk potřebný k získání tohoto oprávnění je 17 let.

Řidičský průkaz skupiny B

Řidičský průkaz skupiny B opravňuje k řízení motorových vozidel do celkové hmotnosti 3,5 tuny a max. počtu 8 pasažérů plus řidič (případně s přívěsem do 750 kg).

Minimální věk potřebný k získání tohoto oprávnění je 18 let.

Řidičský průkaz skupiny B+E

Řidičský průkaz skupiny B+E opravňuje k řízení soupravy motorových vozidel tvořené osobním automobilem a přívěsem o celkové hmotnosti nad 750 kg a jízdní soupravy, která nespadá pod skupinu B. Největší povolená hmotnost přívěsu je max 3,5 tuny.

Minimální věk potřebný k získání tohoto oprávnění je 18 let.

Řidičský průkaz skupiny C

Řidičský průkaz skupiny C opravňuje k řízení motorových vozidel o celkové hmotnosti přesahující 3500 kg, určená pro přepravu nejvýše 8 osob plus řidič. K tomuto motorovému vozidlu smí být připojeno přípojné vozidlo, jehož maximální přípustná hmotnost nepřevyšuje 750 kg.

Minimální věk potřebný k získání tohoto oprávnění je 21 let.

Řidičský průkaz skupiny C+E

Řidičský průkaz skupiny C+E opravňuje k řízení soupravy motorových vozidel tvořené nákladním automobilem a přívěsem nebo návěsem bez omezení hmotnosti soupravy (tj. kamion s přívěsem nebo návěsem).

Minimální věk potřebný k získání tohoto oprávnění je 21 let.

Řidičský průkaz skupiny D

Řidičský průkaz skupiny D opravňuje k řízení motorových vozidel pro přepravu osob, která mají více než 8 míst k sezení, kromě místa řidiče. K tomuto motorovému vozidlu smí být připojeno přípojné vozidlo, jehož maximální přípustná hmotnost nepřevyšuje 750 kg.

Minimální věk potřebný k získání tohoto oprávnění je 21 let.

Řidičský průkaz skupiny T

Řidičské oprávnění skupiny T opravňuje k řízení traktorů a pracovních strojů samojízdných; k motorovému vozidlu smí být připojeno přípojné vozidlo.